Необхідна інституціональна реформа митниці

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

Учасники Коаліції «За детінізацію економіки» взяли участь у публічній дискусії “Якою бути митниці?”. Захід був організований Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій в рамках проекту “Діалог за сприяння торгівлі”. В рамках дискусії відбулась презентація консультативної роботи «Український та зарубіжний досвід побудови митних органів: рекомендації для сучасної України» Андрія Саварця, експерта з правових питань Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

Робота Андрія Саварця  є актуальною, дивлячись на те в якому стані знаходиться митна справа в державі і затвердженої Кабінетом міністрів Концепції реформування Державної фіскальної служби. План дій, який розробило Міністерство фінансів, щодо впровадження Концепції містити пункт –  структурна реформа митниці, який став дуже  дискусійним та був негативно сприйнятий багатьма експертами.

«З боку бізнесу можу підтвердити негативні тренди та деградацію митної справи що тривають з моменту злиття митних та податкових органів. Сьогодні вже говорили про те, що ми не отримали плодів інтеграції в вигляді обіцяної працюючої ефективної системи пост-аудиту, ні покращення якості податкової роботи. Ми емпіричним шляхом пробуємо різні моделі побудови митниці, але накопичені проблеми, коли легальний та «білий» бізнес «задихаються» від значної долі сірого імпорту та контрабанди на ринку, говорить про те, що ми рухаємось невірним шляхом. Тому, комплекс проблем, що накопичилися може бути вирішене тільки системним підходом, коли митниця сама буде системою, а не окремими розрізненими елементами системи»,  – зауважила Софія Арасланова, генеральний директор Асоціації “Українські імпортери  побутової електроніки”, учасник Коаліції  “За детінізацію економіки”.

При впровадженні структурної реформи треба пам’ятати, що кінцевим споживачем адміністративних послуг та бенефіціаром соціального ефекту від роботи митниці є держава, бізнес та  громадяни.

Юрій Пероганіч, директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України відмітив: «Якщо говорити про бізнес, як бенефіціара, то його треба ділити на «чорний» та «білий» і говорити про інтереси білого бізнесу. Для бізнесу фактично важливо, щоб бізнес був у рівних умовах. Як зазначали сьогодні колеги, є бізнес виробничий, а є торгівельний. Торгівельний, в свою чергу, ділиться на той, що сплачує податки і його потрібно всіляко підтримувати, і той, що ухиляється і називає себе підприємцями, але де факто, якщо використовувати радянську термінологію, є, умовно кажучи, спекулянтами контрабанди».

Усіх учасників дискусії об’єднала теза про те, що фіскальні органи, митниця потребують реформування. Але на початку потрібно визначити місце митниці в системі органів виконавчої влади, правовий  статус, інституційну структуру митної системи.

Підбиваючи підсумки дискусії Ігор Бураковський, Голова правління ГО “Інститут економічних досліджень та політичних консультацій” сказав: “Ніхто не говорив, що не потрібно нічого міняти, навпаки, ми бачимо, що сьогодні потрібно не стільки міняти, як будувати щось якісно нове, – та додав:

– Є важлива теза, яка звучала сьогодні та у минулих дискусіях, про те, що бізнес на сьогоднішній день готовий, хоче і намагається працювати  «по білому». Він хоче щоб правила були єдині і однакові безпосередньо для всіх, мені здається, що як раз у кінцевому підсумку ця система регулювання митниці  повинна бути спрямована на те, щоб чесно працювати було вигідно та безпечно».

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *