Микола Фролов, народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

Законопроект # 7142 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо заходів по детінізації обороту товарів і послуг” входить в загальний пакет проектів законів, підготовлених групою народних депутатів.

Кожен документ із загального пакету спрямований на детінізацію операцій в окремих сегментах національної економіки.

Як співавтор всіх цих законопроектів (# 6754, 6755, 5756, 6757, 6759, 7142), можу відзначити, що група авторів запропонувала комплексний підхід до вирішення проблеми детінізації.

Зокрема, при здійсненні торгових операцій великим бізнесом, які мінімізують свої податки, “прикриваючись” малим і середнім бізнесом.

Зміни, внесені в 2015 р Законом “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій”, зберегли для підприємців на спрощеній системі оподаткування другої і третьої групи можливість здійснювати діяльність без використання РРО, якщо їх оборот не перевищує 1 млн грн. на рік.

Але, на превеликий жаль, замість очікуваного ефекту “обілення” підприємницької діяльності ці зміни призвели до ще більшої міграції в тінь ряду торгових компаній, які активно використовують спрощену систему оподаткування виключно для забезпечення тіньового обороту товарів і готівки.

За оцінками експертів, в 2016 р близько 65% зареєстрованих в Україні приватних підприємців фактично не вели власного малого бізнесу, а просто використовувалися як внутрішній офшор третіми особами – реальними власниками бізнесу.

Іншими словами, більшість суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють діяльність без використання РРО, застосовуючи спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, отримують гроші за реалізовані товари і послуги, не ведуть їх облік, що дозволяє їм майже легально занижувати реальні обсяги обороту від продажу товарів.

Зокрема, предметом регулювання законопроекту № 7142 були обрані торгові операції в трьох товарних групах (складна побутова техніка, лікарські препарати та ювелірні вироби).

Ці групи були винесені в окремий проект як тому, що в них відзначаються великі і масові порушення законодавства, так і тому, що детінізація в інших товарних групах так чи інакше знайшла своє відображення в інших законопроектах з пропонованого пакета.

Крім того, потрібно враховувати соціальний фактор (ювелірні прикраси) і фактор безпеки (фармпрепарати і складна техніка). Покупці і контролюючі органи зобов’язані розуміти і історію походження товару, і його якісні характеристики, і умови експлуатації, і гарантії і т.д.

Забезпечити це без ведення первинної документації неможливо.

При цьому в якості відповіді опонентам хочу підкреслити, що нашою метою ні в якому разі не є ліквідація або обмеження спрощеної системи оподаткування.

По-перше, саме застосування РРО не виключає можливості для підприємців перебувати на спрощеній системі оподаткування. По-друге, авторським колективом з переліку товарних груп законопроекту № 7142 була виключена дрібна побутова техніка.

Видів дрібної побутової техніки багато. Обсяги її продажів – значні. Торгують дрібної технікою в самих різних місцях і умовах: наприклад, в невеликих торгових точках на міських ринках.

Тому у нас абсолютно не було наміру “вторгатися” в діяльність великої маси підприємців, левова частка яких цілком обгрунтовано і законно працюють на спрощеній системі оподаткування.

Звичайно, деякі положення законопроекту можна і потрібно доопрацювати. Ще не пізно це зробити: автори перебувають у постійному діалозі з бізнесом, громадськими організаціями.

Наші опоненти часто говорять, що предмет регулювання пакета документів є прерогативою уряду. Дійсно, є, наприклад, постанова Кабміну № 231 від 16.03.17 р про застосування РРО при продажу складної техніки.

Але воно не працює, тому що діє мораторій на перевірки Державної фіскальною службою. Проблему потрібно вирішувати на законодавчому рівні.

Джерело: business.ua

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *