Касові апарати на складну техніку на гарантії: як “чорні” грають проти білого ринку

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

На круглому столі на тему “Легалізація ринку електроніки. Що заважає? “, Організованому” Фінансовим клубом “, представники бізнесу розповіли, кого влада зобов’яже поставити касові апарати і вийти з тіні

У минулому році парламент прийняв законопроект, в якому зобов’язав використання касових апаратів для продажу побутової техніки, на яку видається гарантія. Підстави на те були: полки українських магазинів наповнив контрабандний і контрафактний товар, а великі учасники ринку стали мімікрувати під ФОПів 1 і 2 групи оподаткування для ухиляння від податків. В середньому, частка сірого імпорту у нас в країні досягає вже 20-25%, і з кожним роком його вага тільки зростає, а недобросовісні магазини, особливо в інтернеті, маскуються під офіційних представників міжнародних компаній-постачальників.

– Зараз в інтернеті зареєстровано величезну кількість доменних імен, як Bosch-ua, Gorenje-ua, Miele-ua та ін., Які ніякого відношення до офіційних імпортерів не мають, – розповів глава Комітету побутової електроніки Європейської бізнес асоціації, директор компанії Miele Ігор Макаров . – І якщо офіційні представники прагнуть захистити свою марку, здійснюють гарантійне і післягарантійне обслуговування, продають сертифіковані товар, то “тіньовики” завозять товар нелегально. Невідомо чи пройшов він сертифікацію, товар може бути не призначений для використання в Україні, немає інструкції українською мовою і т.д. Такий товар може бути просто небезпечний для споживача “.

Такі продавці, як правило, не надають жодних гарантій і документів та дають лише мінімальну контактну інформацію. Все це робить вкрай проблематичним залучення такого горе-підприємця до відповідальності за продаж неякісного товару. А штрафи за ненадання вичерпної інформації про продавця і товар на сьогоднішній день – мінімальні.

Крім цього, як зазначив президент KTD Group, співзасновник коаліції “За детінізацію економіки” Олександр Громико, в українських магазинах більше 30% касових апаратів-двійників. Тобто покупцеві можуть видати нібито чек (швидше за все – товарний), але в податкову інформація про купівлю-продаж не йде. І ніхто в результаті не знає, який реальний оборот у таких продавців. З одного боку, від цього страждає державний бюджет, а з іншого споживач, який ніяк не застрахований від покупки “лівого” товару.

– У 2016 році ми отримали більше 5 тисяч скарг споживачів на продавців складної побутової техніки, з них ми розглянули 60% звернень і допомогли вирішити проблему, а 40% залишилися без розгляду, оскільки більшість з них не були підтверджені розрахунковим документом або документ не мав всіх реквізитів, – повідомила Лілія Стиренко, в.о. заступника голови Госпотребслужби України. За її словами, в інтернеті такий відсоток мінімальний – всього 1% скарг на інтернет-магазини, які торгують складною технікою, було розглянуто Госпотребслужбой України (про задоволення їх взагалі складно говорити), а 99% скарг були не задоволені саме через отстутствия підтверджують покупку документів або якість такого документа не відповідало законодавству. Ні реквізитів – немає узгодження перевірки продавця – немає захисту прав споживача.

У свою чергу, посприяти детінізації ринку повинна законодавча норма про обов’язкове використання касових апаратів при торгівлі складною технікою на гарантії.

“Фіскалізація сама по собі – це не панацея, тому зациклюватися тільки на цьому блоці, якщо ми хочемо детінізувати якийсь сектор економіки, ні в якому разі не можна. Потрібно говорити перш за все про комплексні заходи “, – сказав експерт з питань податкової та бюджетної політики РПР В’ячеслав Черкашин.

За його словами, для України більш ефективною буде точкова фіскалізація з акцентом на ризикові сектора економіки і прийнята постанова Кабміну про список складній техніці – перший крок на цьому шляху.

Під час круглого столу учасники ринку на зустрічах в Державній регуляторної службі запропонували Мінекономрозвитку прибрати ряд товарів, при торгівлі якими необхідно було б встановити касовий апарат. Так, зі списку були видалені: зарядки, колонки, миші, клавіатури, веб-камери, MР3-плеєри, навушники, bluetooth-гарнітури, флешки, електронні сигарети, а також окуляри, коляски і мангали і ще десятки пунктів. “99% зауважень представників малого бізнесу були враховані. Разом з цим, після прийняття цих норм, товари не тільки не подорожчають, але і в перспективі, за рахунок збільшення частки білого ринку і конкуренції, багато продавців опустять свої цінники “, – вважає гендиректор Асоціації” Українські імпортери побутової електроніки “Софія Арасланова. “Норма про обов’язкове використання РРО при торгівлі складними побутовими товарами торкнеться тільки недобросовісних продавців, особливо, в e-commerce. Продавець повинен буде поставити касовий апарат, і якщо він перевищував оборот, то доведеться вийти з тіні “, – додала Арасланова.

Бачать вихід із ситуації в цьому протистоянні “тіні” і світові імпортери.

– Мінімізація сірого і чорного імпорту – найсильніший стимул вендора збільшувати інвестиції в ринок, і чим швидше ми наведемо тут порядок, тим швидше повернемося до тих обсягів, які були у нашій компанії в кращі часи, – зазначив Олександр Шабанов, представник компанії LG, яка в тому числі з-за проблеми тіньового сектора змушена була змінити в Україні бізнес-модель.

Джерело: segodnya.ua

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *